U moru vreba opaki predator koji svoj plijen reže po pola: Bolje vam je ne naletjeti na ovog crva
U tropskim plitkim vodama diljem svijeta krije se fascinantni morski crv poznat kao pješčani napadač ili Eunice aphroditois, kako mu glasi latinsko ime. Iako ime aludira na Afroditu, grčku božicu ljubavi i ljepote, pješčani napadač je sve ali ne predivan, sjajni crv, već je zastrašujući grabežljivac iz zasjede.
Danju pješčani napadač svoje dugo tijelo zakopava u morsko dno i čeka s izbačenim antenama kako bi prevario nesvjesne plijenove i zgrabio ih svojim podesivim čeljustima koje imaju dva para nazubljenih ploča poput škara, koji su sposobni čak i prepoloviti ribu. Iako pješčani napadač ima vrlo ograničen vid, njegove pet antene koriste svjetlosne i kemijske receptore kako bi osjetile blizinu plijena i napale prije nego se vrate u svoju rupu s plijenom.
Noću postaje hrabriji i izlazi u lov, djelomično izlazeći iz svog skrovišta kako bi napao prolazne plijenove. Kao da to nije dovoljno zastrašujuće, pješčani napadač može koristiti toksine kako bi oborio ili ubio plijen. Ovaj otrov omogućuje mu da plijeni i probavi životinje veće od njega.
Jezivo je dugačak
Ribe ponekad pružaju otpor. Zabilježeno je da okružuju pješčanog napadača, pušeći mlaz vode prema crvu dok se ne povuče u svoj skrovište, omogućujući im sigurno traženje hrane.
U akvarijima može izazvati kaos ako se slučajno unese dok se dodaju stijene u spremnik. Kao predator, postupno će proždrijeti bilo koju zarobljenu ribu, uspijevajući ostati neotkriven godinama zahvaljujući svojoj impresivnoj sposobnosti skrivanja. Da stvari budu kompliciranije, ako se rukuje s pješčanim napadačem, on će se raspadati, a neki od dijelova će preživjeti i početi ponovno rasti.
Ovaj jezivi predator može doseći nevjerojatne duljine. Jedan pojedinac, pronađen skriven unutar plutajućeg sidrišta u Japanu 2009. godine, mjerio je gotovo 3 metra u duljinu.
Postoji česta zabluda da pješčani napadač nema mozak, ali zapravo ga ima.. Posjeduju cerebralni ganglij, skupinu stanica unutar autonomnog živčanog sustava.