Svijet arheologa na nogama, pronašli drevni artefakt s misterioznim simbolima: 'Ovo je novi uvid u prošlost'
U jesen 2021. godine, lokalni ribari na jezeru Bashplemi u općini Dmanisi, u Gruziji, naišli su na neočekivani povijesni dragulj – malu kamenu ploču ukrašenu desecima zagonetnih simbola.
Ovaj neobični nalaz sada je privukao pažnju tima arheologa iz cijele Gruzije, koji su potvrdili da simboli na ploči predstavljaju primjer dosad nedokumentiranog pisma. Otkriće otvara nova pitanja o širenju i očuvanju pisma u transkontinentalnoj regiji koja povezuje Europu i Aziju.
Što znamo o ploči?
Ploča, veličine slične iPadu, izrađena je od bazalta i sadrži 39 različitih znakova, raspoređenih u 60 natpisa koji se protežu kroz sedam redaka. Simboli su uklesani tako što su najprije bušene rupice stožastim alatom, koje su zatim spajane u glatke linije zaobljenim instrumentom.
Iako se još ne zna tko je izradio ove simbole niti zašto, arheolozi spekuliraju da bi mogli predstavljati popis ratnog plijena, građevinske podatke ili čak dar bogovima. Analiza pomoću optičke i elektronske mikroskopije, kao i pregled okolnog terena iz zraka, sugeriraju da ploča potječe iz lokalnog bazalta, vjerojatno iz brončanog doba.
Iako su simboli novi za istraživače, njihove sličnosti s pismima iz Bliskog istoka i neodgonetnutim simbolima iz pretkršćanske Gruzije umanjuju mogućnost krivotvorenja od strane neznanstvenika. "Vjerujemo da u ovoj fazi nema razloga sumnjati u autentičnost artefakta," navode istraživači u svom izvješću.
Povijesni kontekst Gruzije
Prvi zapisani tragovi iz regije datiraju iz ranog 6. stoljeća, kada je sastavljen popis klera na crkvenom saboru. Ovo se razdoblje poklapa s dolaskom kršćanstva u regiju. Međutim, arheološki dokazi o naseljima i metalurgiji u Gruziji sežu tisućama godina unazad, dok fosili ljudskih predaka iz regije Dmanisi pružaju još dublji uvid u prošlost.
Povijesno gledano, antička teritorija Gruzije bila je kulturno raskrižje. U drevnoj prijestolnici Mtskheti, 20 kilometara sjeverno od današnjeg glavnog grada Tbilisija, pronađeni su epigrafski zapisi na grčkom, hebrejskom, aramejskom i srednjeperzijskom jeziku.
Na planinskim područjima Gruzije otkriveni su fragmenti neodgonetnutih simbola, dok su pečati pronađeni diljem zemlje nagovijestili razvoj pisma koje još uvijek čeka dešifriranje.
Zagonetno pismo Kolhiđana i tragovi pisma
Grčki i rimski autori spominjali su drevno pismo pripisano narodu Kolhiđana, koji su nastanjivali područja istočno od Crnog mora. Kolhiđani su poznati i kao odredište mitskih Argonauta u potrazi za zlatnim runom.
Iako fizički tragovi njihovog pisma nisu sačuvani, ukrašeni motivi na staroj keramici zapadnog dijela Gruzije mogli bi predstavljati ostatke Kolhiđanskog pisma.
Arheolozi došli do otkrića koje će prestrašiti mnoge: Pogledajte na čemu su pronašli sliku vraga
Raznolikost natpisa, piktograma i alfabeta na području Gruzije, koje povezuje Europu i Aziju, čini otkriće novih pisama manje iznenađujućim. Oblici slova na ploči podsjećaju na bliskoistočne simbole, dok u isto vrijeme odražavaju pečate iz brončanog i ranog željeznog doba u Gruziji. Istraživači također ističu sličnosti s protokartvelijskim pismom, koje je prethodilo modernim jezicima regije.
Potencijalni ključ za dešifriranje
Kao i kod svih neodgonetnutih pisama, ključna otkrića poput "kamenog Rosetta" bila bi od neprocjenjive važnosti za povezivanje poznatih i nepoznatih elemenata. Buduća arheološka istraživanja mogla bi povezati ploču s jezera Bashplemi s davnim pokušajem očuvanja povijesnih događaja u kamenu.
"Arheološka iskapanja na ovom iznimno bogatom lokalitetu pružit će odgovore na sva daljnja pitanja," zaključuju istraživači.
Ovo istraživanje objavljeno je u časopisu Journal of Ancient History and Archaeology, a ploča iz jezera Bashplemi sada zauzima mjesto među intrigantnim artefaktima koji mogu pružiti uvid u misterije prošlosti.